Coronavirüs İçin Otellerde Alınacak Önlemler

Coronavirüs etkisi halen devam ederken, oteller bu konuda ne gibi önlemler alacak? Bu yazıda alınacak önlemleri açıklıyoruz. 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın hazırladığı  genelgeye göre işletmeler koronavirüs (Covid-19) ve hijyen kurallarını içeren bir protokol hazırlayacak. Bu protokolde hastalık belirtileri gösteren misafire personelin tutumu ve uygulanacak işlemler tanımlanacak. 

Oteller tarafından sosyal mesafe planı hazırlanacak. Ortak kullanım alanlarında alkol bazlı el antiseptiği veya dezenfektanı bulundurulacak.

Tesis çalışanlarına ise uygulanacak plan ve protokoller konusunda periyodik temel eğitimler verilecek. Aynı zamanda misafirin otele girişinden acil durum ve izolasyona kadar farklı başlıklarda yer alan 132 kriteri yerine getiren tesisler sertifika da alabilecekler.

Sınırlı Sayıda Misafir Kabul Edilecek!

Oteller sosyal mesafe kurallarını koruyarak belirlenen sayıda misafir kabul edebilecek. Misafirlerin tesislere girişinde termal kamera veya temassız ateş ölçümü yoluyla vücut ısıları ölçülecek.

Aynı zamanda tesis çalışanlarının da  işe giriş ve çıkışlarında vücut ısısı ölçümleri termal sensörle yapılarak, biyometrik yüz tanımlarıyla kayıt altına alınacak ve takibi sağlanacak.

Otel Odaları ve Eşyalarda Sık Sık Dezenfekte Edilecek!

temizlik

Otel odalarında elle temas edilen yüzeyler ve telefon, su ısıtıcısı, kapı-pencere kolları, kumanda gibi eşyalar misafir odadan ayrıldığında dezenfekte edilecek. Klimaların ve havalandırma sistemlerinin filtreleri sıklıkla değiştirilecek. Şampuan, sabun, bardak, tabak, çatal, bıçak gibi takımların tek kullanımlık olması için gerekli düzenlemeler yapılacak.


Masalar Arasında 1,5 Metrelik Sosyal Mesafe Olacak!

Tesislerde yemek servisi sunulan masalar arası mesafe 1.5 metre olarak belirlenmişken, yan yana sandalyeler arası mesafeyse 60 santimetre olacak.

Masa üzerinde tek kullanımlık tuzluk, biberlik, peçetelikler bulundurulacak. Açık büfe uygulamasının sürdürülmesi durumundaysa büfede bulunan yiyecekler misafirler tarafından alınmayacak ve yiyeceklerle temas kurulmamasına için cam siperlik konulacak.


Havuz Ve Plajlarda da Önlemler Alınacak!

Havuz suyundaki klor seviyesinin açık havuzlarda 1-3 ppm, kapalı havuzlarda ise 1-1,5 ppm değerlerinde tutulacak ve bu değerler periyodik olarak kayıt altına altına alınacak.   

Plaj-havuz havluları kapalı poşetler içinde veya görevli personel tarafından misafirlere verilecek.  Havuz ve plaj çevresindeki tuvaletler, duş ve soyunma kabinleri sık sık temizlenecek ve dezenfekte edilecek. 

Çocuk Alanları Kapalı Olacak!

cocuk alanları kapalı olacak

Tesis içerisinde çocuklara ayrılmış oyun odaları, çocuk kulübü, oyun bahçesi-alanı gibi üniteler hizmete açılmayacak.