Covid-19 Salgını Sonucu Otellerde Neler Değişecek?

Tüm dünyada yaşanan salgın ile birçoğumuz günlük yaşantısında değişiklik yapmaya karar verdi ve salgından korunmak için birtakım önlemler aldı. Bu değişiklikler otellere de yansıdı. Nasıl mı?

Misafirlerin giriş-çıkış işlemleri, otelde yemek alışkanlıklarından odaların nasıl temizleneceğine kadar her şeyin değiştirildiği bol önlemli bir dönem başlıyor. Otel uzmanları salgının önümüzdeki aylarda otel konaklamalarını büyük ölçüde değiştireceğini düşünüyor. 

 

 

  • "ABD Otel ve Konaklama Derneği" tarafından açıklanan yönergeye göre, artık resepsiyonlarda çalışanlar pleksiglas bariyerlerin arkasında olacak. Maske kullanımı zorunlu hale getirildi. Virüs bulaşma riskini henüz bina içerisine girmeden engellemek için de oteller misafirler geldiğinde sağlık veya güvenlik çalışanları ile ateş kontrolü yapmaya başladı. 

 

  • Teması en aza indirmek için misafirlerin online giriş ve çıkış yapmalarını için dijital programlar kullanılabilir. Daha az insan etkileşimi için kağıtlar yerine teknolojiyi kullanacağımız bir döneme girdik diyebiliriz. 

 

  • Bu süreçte asansörlerin aynı kalacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Virüsten korunmak için, asansöre kalabalık şekilde binilmemesi, kişi sayısına kısıtlama getirilmesi düşünülüyor. Birden fazla kişi ile kullanımındaysa sosyal mesafe korunarak sırt sırta durulabilir. Ya da en güvenli yol olarak merdivenleri de tercih edebilirsiniz. 

 

  • Kahvaltı büfelerini ve lobi alanında oturmayı toplum olarak seviyoruz ancak şimdilerde bunun çok da doğru olmadığını düşünebilirsiniz.  Açık büfeler yerine misafirlere özel tabaklar hazırlanması veya lobi alanlarında paketlenmiş yiyecek seçenekleri sunulabilir.

 

  • İnsanlarla yakın temas ve sıcak karşılama misafirperverliğin göstergesiyken durum tam tersine dönecek gibi. Turizm çalışanlarının görev ve sorumluluklarında büyük değişimler olabilir ve  teknolojinin her anlamda ön plana çıkacağı yeni bir dönem başlıyor diyebiliriz.