Otelinizin Gelirlerini Arttırmayı Sağlayacak Satış Stratejileri

 otel gelirinizi arttırın

Bu makalede, otelinizin gelirini arttırmanız da faydalı olacak bazı stratejileri sizlerle paylaşacağız. 

Segment Başına Fiyatlandırma

Bu fiyatlandırma stratejisi aynı ürünü farklı türdeki müşterilere farklı fiyatlarla sunmanıza olanak sağlar. Bu bir çok otelin tercih ettiği bir stratejidir. Başka bir seçeneğinizde çalıştığınız acentelere daha düşük bir ücret karşılığında birden fazla oda satmaktır. Bu şekilde daha fazla odanızın satılmasını sağlayabilirsiniz.

Satışları Arttırma

Yapılan araştırmalar, satışı arttırmanın yolunun en çok rezervasyon yapma esnasında olduğunu gösteriyor. Sizde bu durumu fırsata çevirebilir ve misafirinizin daha iyi bir odaya geçmesi sağlayabilir ve ya güzel bir manzaralı odanın satışı  için bu teknikten faydanalabilirsiniz. 

satışı arttırın.

Tahmine Dayalı Fiyatlandırma

Bu stratejide yapmanız gereken oda fiyatınızı  gelen taleplere göre ayarlamanız. Yani, talep yüksekken mesela yaz sezonundayken oda için yüksek bir fiyatlandırma uygularsanız karlı çıkabilirsiniz. Sağlam bir tahmin stratejisi yapmak istiyorsanız tesisin  doluluk oranı , geliriniz, oda fiyatlarınız gibi unsurları göz önüne almalısınız. 

İndirim Kodu Stratejisi 

Herhangi bir kanal aracılığıyla değil de doğrudan web siteniz üzerinden yapılacak rezervasyonlar için indirim kodları tanımlayabilirsiniz. Ya da şuan otelinizde konaklayan misafirlerinizi sonrasında tekrar ağırlamak için de indirim kodu stratejisini kullanabilirsiniz.

indirim kodları

Misafirlerinizin Konaklama Süreleri

Otelinize gelen misafirlerinizin kalış sürelerine göre bir strateji belirleyebilirsiniz. Nasıl mı? Mesela talebin düşük olduğu zamanlarda, misafirlerinizin birden fazla gün kalmaları halinde daha düşük bir fiyat sunarak daha uzun konaklamalarını sağlayabilirsiniz. Diğer seçeneğinizse talebin fazla olduğu durumlarda misafirlerin konaklamasında  minimum gün kısıtlaması koymanızdır. 

Yorum Stratejisi

Misafirler genellikle olumlu yorumlara sahip otellerde kalmak isterler.Neden mi? Beğeni ve güzel yorumlar almış bir tesiste kalmak hiç bilmedikleri bir yere gitmekten iyidir.  Bu durumu avantaja çevirmek de sizin elinizde! Otel sahipleri misafir memnuniyetine odaklanmalı, konaklayan misafirleri görüşlerini bildirmeye  teşvik etmelidir. Aynı zamanda misafirlerin sosyal medyada ya da web sitelerinde yaptıkları yorumlara ve sorulara hızlı ve etkili bir şekilde yanıt vermeleri de yorum stratejisi için önemlidir.

 

misafirler yorumları önemlidir.