Otel Yönetimi Makaleler

Covid-19 Salgını Sonucu Otellerde Neler Değişecek?

Tüm dünyada yaşanan salgın ile birçoğumuz günlük yaşantısında değişiklik yapmaya karar verdi ve salgından korunmak için birtakım önlemler aldı. Bu değişiklikler otellere de yansıdı. Nasıl mı? Misafirlerin giriş-çıkış işlemleri, otelde yemek alışkanlıklarından odaların nasıl temizleneceğine kadar her şeyin değiştirildiği bol önlemli bir dönem başlıyor. Otel uzmanları salgının önümüzdeki aylarda otel konaklamalarını büyük ölçüde değiştireceğini düşünüyor. 
Devamı için tıklayınız...

Otel Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Önemli Şeyler

Tüm yıl boyunca beklediğimiz ve planladığımız tatilin hayalini kurarız. Tatilde de her şeyin hayal ettiğiniz gibi olmasını sağlayan en önemli araç otellerdir. Otelin kalitesine ve müşterisine sergilediği tutuma göre tatiliniz çok daha iyi geçebilir. Bu yazıda otel seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusunda sizlere birkaç tavsiye vermek istiyoruz.
Devamı için tıklayınız...

Başarılı Bir Otel Yöneticisinin Yapması Gerekenler Nelerdir?

Otelin başarılı bir şekilde işletilmesinde otel yöneticisi kilit rol oynar, bu nedenle otel yöneticisi gerekli bilgi ve donanıma sahip olmalıdır. Otel yöneticisi başarılı olmak için öncelik vereceğini, istenmeyen durumlardan nasıl uzak duracağını iyi bilmelidir. Bu sebeple otel yöneticisinin başarılı olabilmesi için dikkat etmesi gereken bazı temel konular aşağıdaki açıklanmıştır.
Devamı için tıklayınız...

Otelinize Gelen Rezervasyon Sayısını Arttırmanın Yolları

Kârlı bir otel işletmesine sahip olmanın yolu mümkün olduğu kadar çok misafir ağırlamaktan geçer. Rezervasyon sitelerinin ve acentelerinin komisyon oranlarını göz önüne alındığında, doğrudan rezervasyonların kârlılığı büyük ölçüde etkilemektedir. Peki, otelinizin web sitesi üzerinden aldığınız rezervasyon sayısını arttırmak için neler yapabilirsiniz, birlikte bakalım.
Devamı için tıklayınız...

Otellerde Personel Memnuniyetinin Önemi

Herhangi bir otel işletmesinin can damarından biri mükemmel bir müşteri hizmeti diğeri de kârlılıktır. Ve de bu işin merkez noktasında personeller/çalışanlar yatar. Her zaman için personelleriniz, müşteriye dönük çalışan personeller kurumu temsil eder veya şirketin başarısına katkıda bulunacak ya da şirketin başarısını baltalayan zorluklar yaratacak bir izlenim oluştururlar. Sık sık gerçekleştireceğiniz personel değişimi bile işletmeniz için olumsuz bir çalışma ortamı oluşmasına neden olacaktır. Bu sebeple oteller, personellerinin memnuniyetini devam ettirerek bu zorlukların üstesinden gelebilirler ya da bu zorlukları engelleyebilirler.
Devamı için tıklayınız...

Otel Tanıtımında Yeni Bir Devrim: Sanal Gerçeklik Gözlüğü

Birçok kurum ve işyerleri şirketin konumunu, özelliklerini, yapısını, onlarla birlikte çalışmak isteyen takım arkadaşlarına tanıtmak amacıyla VR(sanal gerçeklik) uygulamalarını geliştirip kullandıklarını düşündüğümüzde, bir otel işletmesinin de otelini pazarlarken böyle bir yöntem izlemesi çok yerinde ve verimli bir girişim olacaktır.
Devamı için tıklayınız...

2018 Yılı Otel Teknolojisinde Top 5 İletişim Trendleri

Uzun zaman önce, oteller ve diğer konukseverlik işletmeleri insanların yaşamlarında oldukça basit bir yer işgal ettiler - misafirlerin başlarını evden uzaklaştıracakları bir yerdi. Ancak son yıllarda otelcilik sektöründe zaman geçiren herkes, misafirperverlik işletmelerinde teknolojinin rolünün büyük ölçüde büyüdüğünü biliyor.
Devamı için tıklayınız...

Turizmde Yurdum İnsanının İngilizce'yle İmtihanı😅

Turizmde yabancı dilin önemini de inkar edilemez bir gerçek. Kurabileceğimiz her sağlıklı diyalog müşteri deneyimini iyileştirir, karşılıklı memnuniyeti ve sorunların çözümünü kolaylaştırır. Hal böyle olunca otel işletmeleri ve tatil beldesindeki esnaflar da olmak üzere, bölgenin yoğunluklu turist portföyüne harikulade bir tatil deneyimi yaşatmak için kolları sıvayıp, gerekli dilleri öğrenmeye çalışıyor.
Devamı için tıklayınız...

40 Sene Sonra Hayata Geçecek Otel Teknolojileri

Gelecekle ilgili varsayımlar her zaman ilgimizi çekmiştir değil mi? Neler olacağı, hayatımıza ne gibi teknolojilerin gireceğini her zaman merak ederiz. Hotels.com‘da buradan yola çıkarak gelecekte var olacak otellerin nasıl olacağıyla ilgili bir çalışma yürütmüş. Sonuçlar ise oldukça ilgi çekici. Sonuçlara göre geleceğin otellerinde yapay zeka, doğa dostu teknolojiler, kişiselleştirilmiş hizmetler yer alacağa benziyor.
Devamı için tıklayınız...

Otellerdeki Enerji Verimliliği İçin 11 Sıfır Maliyetli Yol

Enerji kullanımı, işletmenizin gelirlerinin% 6-10'unu tüketiyor. En büyük işletme maliyetiniz olmayabilir - ama en hızla büyüyen işletme maliyeti de enerji kullanımıdır! Ayrıca küçük bir otel işletmesini düşünürsek enerji yönetimi ile kayda değer bir para tasarrufu yapılabilir. Burada önemli olan enerji tasarrufu sağlayabilme esnasında müşteri memnuniyetinden herhangi bir şey kaybetmemektir.
Devamı için tıklayınız...

Otel İşletmelerinde İsrafın Önüne Nasıl Geçilir?

Bir otel işletmesini düşündüğümüzde aklımıza birçok gider gelebilir.Bir de bu giderlerin üstüne israf faktörünün eklendiğini düşünürsek, bu durum gider tablomuz için bir hayli sorun oluşturabilir. Bu israf aslında çok büyük bir sorun ve bunun bilincine erkenden varan otel işletmeleri bu konu hakkında tedbirlerini alıp iyileştirme çalışmalarına başlamış durumdalar.
Devamı için tıklayınız...

Birbirinden İlginç Otel Konseptleri İle Tanışın

Otel deyince artık aklımıza sadece deniz kum, tatil, güneş gelmiyor değil mi? Yapılacak olan kültürel tatil, iş tatili olabileceği gibi sadece haftasonu iki günlüğüne gidilebilecek farklı bir aktiviteyi deneyimleyebilme şansı tanıyan tatiller de olabilir. İşte bu farklılık kavramını karşılayabilmek adına dünyanın dört bir yanından değişik konseptli otelleri derledik bu yazımızda.
Devamı için tıklayınız...

Konaklama Terimlerini Gerçekten Biliyor Muyuz?

Otel rezervasyonu yaptırırken konaklama hakkında pek çok şey duyduk bugüne kadar. Yarım pansiyon, tam pansiyon, her şey dahil, oda kahvaltı ve daha bir sürüsü… Peki bunların tam olarak ne anlama geldiğini, bu konaklama şartları dahilinde tam olarak nelerden faydalanabileceğimizi , bahsedilen konaklama teriminin içine neler dahil olduğunu biliyor muyuz ?
Devamı için tıklayınız...

Müşteri Memnuniyetini Önemsiyorsanız Bu Önerilere Kulak Verin

İster küçük ister büyük bir işletme olun, müşteri memnuniyeti sağlanamıyorsa, otelinizde misafir olanlar eşine dostuna işletmenizi tavsiye etmiyorsa, üstüne üstlük de sosyal medyada olumsuz yorumlar almış başını gidiyorsa, durum pek de iç açıcı görünmüyor demektir. Yüzde yüz müşteri memnuniyeti için illaki pahalı ve aşırı lüks şeylere gerek yok. Aslında bütün olay küçük detaylarda ve ince düşünülmüş fikirlerde.
Devamı için tıklayınız...