2018, Çin'de “Türkiye Turizm Yılı” ilan edildi

Çin her yıl bir ülkeyi turizm yılı olarak belirliyor. Örneğin; geçtiğimiz yıl 2017’de, Çin turizm yılı olarak kendilerine Danimarka’yı belirlerken bu yıl 2018’de Türkiye’yi turizm yılı olarak seçmişler.

Pekin’de düzenlenen etkinlikler ve sunumlarla turizm yılı resmen başlatılmış oldu. Durum böyle olunca ülkemiz turizm tesisleri bu yıl uzak doğudan gelen misafirlerimizin mevcudiyetinin daha çok olacağını öngörüyor ve haliyle hazırlıklar da bu kıstas esas alınarak yapılıyor.

Bu kararın üzerine TÜRSAB tarafından bir toplantı düzenlendi ve yapılabilecek sunumlar, hazırlıklar, planlar kararlaştırıldı.

Türkiye'nin Akdeniz, Ege, İç Anadolu, Karadeniz, Doğu Anadolu ve diğer coğrafi bölgelerinde hem tarihi mekanları barındırması açısından hem de deniz kum güneş gibi tatil imkanlarından da faydalanabilecekleri bir turizm çeşidi olacak gibi görünüyor.Uzakdoğulu misafirlerimiz ister tarih ve kültür turizmi,  ister tatil turizmi istesin ülkemizin turizm açısından son derece zengin ve yetebilir olması bu ziyaretten memnun bir şekilde ülkelerine döneceklerini belli ediyor.

Genel olarak Uzakdoğulu turistler tarih ve kültür turizmine önem verdikleri için özellikle Kapadokya-Göreme bölgesinde yoğun hazırlıklar yaşanmakta. Hatta küçük çaplı Çin lokanta işletmeleri açılıyor. Ayrıca Türk Mutfağı’yla da bu turizm vasıtasıyla tanışacaklar. Belki de turistlerimiz, Türk Mutfağı kendi mutfaklarıyla çok yakınlık göstermese de Türk Mutfağı’ndan vazgeçemeyecekleri tatlarla tanışabilirler.

Üstelik bu bölgedeki oteller rezervasyon almaya başlamış bile. Umarız her iki ülke açısından yararlı ve kayda değer bir turizm yılı olsun.