Kanal Yönetimi Nedir? Kanal Yöneticisi Nedir? Otellerde Kanal Yönetimi Neden Önemlidir?

Kanal Yönetimi Nedir?

Kanal Yönetimi, pazarlamada genel bir terim olup bir ürünün ya da hizmetin dağıtım kanallarının geliştirilmesi ve yönetilmesi anlamına gelir.

Çok basit bir dille örneklemeye çalışırsak, bir bakkalınız olduğunu varsayalım. Telefonla sipariş almak ya da pencereye çıkan komşunuz size seslenerek sipariş vermesi bakkalınız için bir satış kanalıdır.

Otelde ise şeker, yağ yerine oda sattığımıza göre bize rezerasyon getiren her platform bir kanaldır. Telefonla ya da kendi web sitemizden rezervasyon almak otelimiz için bir kanaldır.

Özellikle internetin gelişmesiyle birlikte artık kapı kapı dolaşıp otel araştırma devri tamamen bitti. Dünyanın neresine giderseniz gidin büyük oranda bu konuda uzmanlaşmış, size yüzlerce farklı alternatif sunan internet siteleri var artık. Üstelik bu sitelerde daha önce bu otellerde konaklayanalara ait yorumlar ve verdikleri puanları da görebiliyoruz.

Şimdi olaya tekrar otel yöneticisi gözüyle bakalım.

Online rezervasyon pazarı büyük oranda booking.com, expedia.com, odamax.com gibi büyük oyuncuların elinde. Ancak miktarı azımsanmayacak kadar da başka oyuncular var. Üstelik bunlara üye olmak ücretsiz. O zaman neden kendimizi kısıtlayalım ki?  Mümkün olduğu kadar çok siteye üye olalım...

Bu durumda şöyle bir sorun ortaya çıkıyor;

Diyelim 10 odası olan küçük bir otel sahibiyiz.

A sitesine üye olduk, oda resimlerini yükledik. fiyatları ve oda sayılarımızı belirledik. Sonra gittik B sitesine üye olduk, orada da fiyatları ve oda sayılarımızı girdik. 

A sitesinden 1-5 Ocak tarihleri arası bir rezervasyon geldi. Bu durumda B deki oda sayımızı 1-5 Ocak arasında 1 azaltmamız gerekiyor ki kapasitenin üstünde rezervasyon almayalım.

Sonra B den de aynı tarihler için 1 rezervasyon geldi. Hemen A ye gidip buradan da oda sayısını 1 azalttık.

Bu şekilde bütün odaları rezerve ettik.

A dan gelen rezervasyonlardan birine 2 gün kala iptal geldi, (ki online rezervasyonlarda büyük oranda iptal oluyor)  bu durumda B deki oda sayısını tekrar 1 artırmamız gerekiyor ki satış yapabilelim.

Amacımız odalarımızı mümkün olduğu kadar dolu tutmak olduğuna göre sadece 1-2 web sitesi ile yetinmeyip bize uygun bütün web sitelerine kayıt olup rezervasyon çekmeye çalışmamız gerekiyor.

İyi de 10 farklı siteye üye olursam herhangi birinden rezervasyon geldiğinde diğerlerine tek tek girip oda syısını azaltmam lazım. Belli zamanlarda fiyatlar üzerinde değişiklik yapmak istemem durumunda işler iyice çığrından çıkıyor.

Yok olmadı biz en iyisi 1 ya da 2 kanalla çalışalım. E son dakika iptal gelirse?

İşte burada karşımıza KANAL YÖNETİMİ çözümü çıkıyor.

Kanal Yönetimi platformları ya da yazılımları diyelim (evet, tabii ki bu bir yazılım), sizin yerinize belirlediğiniz kurallara göre kayıt olduğunuz tüm online rezervasyon sitelerini sizin adınıza yönetiyor.

Yazılımı kullandığınızda siz sitelere üye olduktan sonra tek bir ekran üzerinden fiyatlarınızı ve oda sayılarınızı belirliyorsunuz.

Diyelim ki sitelerden birinden yeni bir rezervasyon geldi. Bu durumda yazılım otomatik olarak diğer sitelerdeki oda sayılarını (müsaitlik) 1 azaltıyor. sizin diğer sitelere girip tek tek azaltmanıza gerek yok.

Başka bir senaryo da, son dakikada bir çok iptal geldi. Otelin boş kalmaması için fiyaları aşağı çekmek istiyoruz. Tek bir ekrandan fiyat değişikliği yaptığımızda tüm sitelerdeki fiyatlar da otomatik güncelleniyor.

İşte Kanal Yönetimi denilen harika şey bu.

Kanal Yöneticisi Nedir?

Yukarıda anlattığımız bu hizmeti veren firmalara da Kanal Yöneticisi deniyor. Rekabetin bu kadar arttığı bir ortamda kanal yönetimi kullanmamak çok büyük bir eksiklik. Üstelik bu kadar faydanın yanında alınan hizmet bedeli oldukça düşük kalıyor.

3T Adonis Otel Yönetimi yazılımı, sektördeki en iyi Kanal Yöneticisi firmalarla entegre çalışmaktadır. Adonis Otel Yönetimi kullanıyorsanız ve aynı zamanda Kanal Yöneticisi bir firma ile çalışıyorsanız, çalıştığınız Kanal Yöneticisi ile Adonis Otel Yönetimi' ni entegre bir şekilde kullanabilirsiniz. Üstelik hiç bir ek ücret ödemeniz gerekmez. Ayrıntılı bilgi için 02126941999 nolu hattımızı arayarak bilgi alabilirsiniz.