Butik Otel Sahiplerini Başarıya Ulaştıracak 14 Tavsiye

 

İşletmecilik yapmak zordur, hizmet sektöründe işletmecilik yapmak daha da zordur. Kimi zaman çok eğlenceli kimi zamansa çok stresli olabilen butik otel işletmeciliği ile ilgili birkaç tüyomuz var;
 

 • Öğrenmeyi Bırakmayın

Teknoloji ilerlerken, seyahat alışkanlıkları sürekli şekil değiştirirken Butik Oteller’in de bu değişime ayak uydurması kaçınılmazdır. Her geçen gün gelişen teknoloji ile hayatımıza yeni giren terimleri, teknolojileri ve bu teknolojilerin nasıl kullanıldığını öğrenmeyi bırakmayın.

 

 • Çok kişiyle konuşun tek başınıza karar verin

Bu maddede her ne kadar Konfüçyus’un ünlü sözünden esinlenmiş olsak da, butik otel işletmeciliği söz konusu olduğunda size fikir vermekten öte sizi yönlendirmek isteyen çok olacaktır. Yeni fikirlere açık olup kararı yalnızca sizin alıyor olmanız mükemmel bir yönetimin ilk adımlarındandır.

 

 • Yenilikçi bir lider olun

Sektöre lider olmak için sektörde lider gibi davranarak başlamalısınız. Konaklama ile ilgili blogları takip edin ve yeni edindiğiniz bilgileri tesisinizde uygulamaktan çekinmeyin. Unutmayın; yaratıcılık yeni şeyler düşünmek, yenilikçilik yeni şeyler yapmaktır. Bu noktada önemli olan yaratıcı değil yenilikçi olabilmek.

 

 • Sorarak tecrübe edinin

Olumsuz bir konuda bir tecrübe edinmek için o olaya maruz kalmak zorunda değilsiniz, sizden önce başlayanların olumlu veya olumsuz tecrübelerini öğrenmek için sadece sormanız yeterli. İnsanlar olumsuzlukları anlatmaktan hiçbir zaman imtina etmezler.

 

 • Doğru insanlarla çalışın

Bir insan kaynakları departmanınız olmadığını varsayarsak işe alımları muhtemelen kendiniz gerçekleştireceksinizdir. Eğer öyle değilse, sizin yapmanızı öneririz. Birkaç İK yazısı okuyarak bile bu konuda epey tecrübe edinebilirsiniz. Unutmayın, düşük maaş verdiğiniz ve bu yüzden sürekli sirkülasyonda olan bir birim size faydadan çok zarar getirecektir, uzun süreli personellerle çalışmak sizi adım adım yukarı taşıyacaktır.

 

 • Örnek olun

Bir otelin çalışanları aynı zamanda o otelin yüzüdür, birlikte çalıştığınız personeller de liderlerini taklit etmeye eğilimlidirler. Ortalama imkanlara sahip bir butik otel bile işletmecinin ve personellerin davranışları sayesinde çok daha iyi imkanlara sahip otellerin önüne geçebilir. Çalışanlarınızın mutluluğu ile misafirlerinizinki doğru orantılı olacaktır.

 

 • İyi davranışı ödüllendirin

Misafirlerinizden aldığınız teşekkür geri bildirimlerini aynı şekilde çalışanlarınıza maddi-manevi yansıtarak emeklerinin ne kadar değerli olduğunu hissettirin. Bu oldukça ucuz ve etkili bir yöntemdir.

 

 • Eğitim imkanı sağlayın

Hem kendiniz hem de çalışanlarınız için turizm işletmeciliği ile ilgili alacağınız eğitimler oldukça faydalı olacaktır. Kendiniz bile internetten derleyeceğiniz birkaç materyal ile kısa eğitimler verebilir veya bu materyaller ile küçük el kitabı oluşturabilirsiniz.

 

 • Doğru ekipmanı temin edin

Misafirlerinize ve çalışanlarınıza kaliteli ve modern ekipmanlar sağlayın.

 

 • Baskı altında sakin kalın

Özellikle kalabalık zamanlarda çoklu-iş becerinizi kullanın ve işlerinizi tamamlayın. Stres altında olduğunuz zamanlardaki tavırlarınız, sözleriniz her zamankinden daha çok dikkat çekecektir.

 

 • Acil durumlara karşı hazırlıklı olun

Butik otellerin en çok göz ardı ettiği konulardan biri de acil durumlardır. Hem kendiniz ilk yardım eğitimi alın, hem personellerinizin almasını sağlayın. Olası acil bir durumda ilk yardım bilgisi hayat kurtarır.

 

 • Rekabeti bırakmayın

Sizinle aynı türde hizmet veren işletmelerin organizasyonlarını inceleyin ve kendi organizasyonunuzu her zaman daha iyi konumda tutmaya çalışın. Sektördeki söz sahibi firmalarla iletişiminizi geliştirin ve işbirliği teklif edin. Rakiplerinizle etik kurallar içerisinde yapacağınız rekabet her zaman verdiğiniz hizmet kalitesinin artmasını sağlayacaktır.

 

 • Misafirlerinizle iletişim kurun

Dünyayı uzaylı işgalinden kurtarmak üzere değilseniz tesisinize gelen misafirlerinizi karşılamalı, ayrılan misafirlerinizi uğurlamalısınız. İşlerini geliştirmek isteyen bir işletmecinin anahtarı misafirlerdedir. Onları dinleyin.

 

 • Müşteri her zaman haklıdır

Hizmet sektörünün bu klişe sözüyle bitirmek istemezdik fakat motto olarak bunu belirlerseniz krizleri fırsata dönüştürebilirsiniz. Misafirlerinizin yaşadığı sorunları çözmek onlara anlatacakları güzel bir hikaye verecektir.

 

Bu yazı İsmail Aydın tarafından AdonisOtelYonetimi.com için yazılmış olup kaynak belirtilmeden kopyalanması yasaktır.